Dr.Didem SÖYLEMEZ SUR

   Dr.Didem SÖYLEMEZ SUR

Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve benim de üyesi olmaktan gurur duyduğum Mısra Türk Müziği Topluluğu, 17 Mart’ta Çanakkale Zaferi’ni anmak amacı ile Bağlarbaşı Kültür Merkezinde bir araya geldi. Sahnede her iki koro köylü kadın ve erkek giysileri ile dikkat çekti. Salonda hiç boş yer kalmadı, dinleyiciler program boyunca çok duygusal anlar yaşadılar. Koristler için de eserleri duygulanmadan geçmek oldukça zordu. Tüm salon başta Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ile andık. Konseri T.C. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Sn. Ömer Faruk Belviranlı ezan ile açtı; daha sonra bir de eser seslendirdi. Konseri her iki koronun şefi beraber yönettiler. Mısra Türk Müziği Topluluğunun Şefi Sn. Aylin Şengün Taşçı ile geçen aylarda röportaj yapmıştık. Bu sayımızda da Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Koro Şefi Sn.Nihat Gönül’e yer vermek istedim. Öncelikle Nihat Bey’i tanımak sonra da hem O’na hem de konser öncesi ve sonrası bazı koristlere konser ile ilgili hissiyat ve düşüncelerini sorduk.

 

Sayın Nihat Gönül kimdir?

Ben 1955 yılında Balıkesir Edremit’de doğdum. Aslen Samsun kökenliyiz. Babamın astsubay olması nedeni ile ülkemizin muhtelif yerlerinde yaşadım. Gençlik yıllarım orduevlerinde geçti ve burada müzikle haşır neşir oldum. 10 yaşlarımda akordeon çalmaya başladım. Daha sonra çeşitli orkestralarda baterist olarak görev yaptım. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Daha sonra Samsun Büyük Şehir Belediyesi Konservatuarını bitirdim. 1991 yılındaki sınavı kazanarak Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda ritm-saz sanatçısı olarak göreve başladım. Hamide hanımla 29 yıllık evliyiz. Feyza adında Doktor Kızım ve Fatih adında Hukuk Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi oğlum var.

 

Koro Şefliğini yaptığınız Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosundan bize biraz bahseder misiniz?

Güzel Sanatlar Genel Müdürümüz Doç. Dr. Sayın Murat Salim Tokaç Bey tarafından koromuz şefliğine atandım ve 4 yıldır bu görevime devam etmekteyim. Koromuz 26 kadrolu, 14 misafir sanatçı ve11 idari teknik büroda görev yapmakta olan 51 personelle faaliyetlerini sürdürmektedir. Bizim yönetimimizde Murat Salim Tokaç Beyin de destekleri ile rekor sayıda konserler yapmaktayız. Seyirci sayımız devlet koroları içerisinde rekor düzeydedir. Son iki yılda bir adet DVD ve librettosunu benim yazdığım Çanakkale’ye Ağıt adlı opera formatında CD yaptık

 

Çalışmalarımızda Türkiye’de ilk defa halk ile birlikte fasıl icrası yaptık. Bununla övünüyoruz. Hicaz ve Hüzzam makâmında iki kaydımız YouTube’dan izlenebilinir. Bir önceki konserde eserlerin notalarını halkımıza dağıtıyoruz, konserde saz arkadaşlarım ve ben sahnede oluyoruz, ses sanatçılarımızı da seyircilerimizin arasına oturtuyoruz. Ben sahneden hem sazı yönetiyorum hem de sufle vererek büyük koroyu yönetiyorum. Bu icra dünyada tektir ve patenti bana aittir.

Samsun’da faaliyet gösteren korolarımızdan birer solist alıp solo okutuyoruz. Hem korolar birbirilerini tanıyorlar, aynı zamanda fuar alanı gibi kendilerini gösteriyorlar hem de getirdikleri yakınları ile seyirci sayımıza müthiş destek veriyorlar.

Sanat Kurulu Üyemiz Nazan Saral Hanım, 1918 yılında Refet Paşa Hazretlerine hitaben yazılmış 3 sahifelik bir nota iletti. Eseri Türk Müziği kalıplarına yaklaştırmaya çalıştım. Rast, nihavent makamlarında ana temayı oluşturduk. Sonra önüne benim bestelediğim Rast makâmında bir tekbir koyduk. Derken marşlarıyla, ağıtlarıyla güzel bir eser oldu. Librettosunda savaşın başlangıç yılları, halkın tekbir sesleriyle isyan etmesi, seferberlik ilanı, savaş, gaziler, şehitler, aile dramları, halkın cepheye koşar adım gitmesi ve sonunda zafer. Eser böyle bitiyor. Ancak en önemli özelliği makam geçişlerinde taksim olmaması. Hemen hızlı devam etmek. Zor bir icra ve Türk Müziği’nde bir ilk.

 

Geçtiğimiz ay 18 Mart Çanakkale Zaferi nedeniyle Mısra Türk Müziği Topluluğu ile beraber bir konser yönettiniz. Bu etkinlik ile ilgili bizi bilgilendirir misiniz? Daha önce pek karşılaşmadığımız bir olayı, iki koroyu aynı sahnede dinledik. Organizasyon nasıl planlandı?

Eseri çok değer verdiğim, saygı duyduğum değerli Sanatçı, Şef, aile dostumuz Aylin ŞENGÜN TAŞÇI Hanımefendi dinledi, çok beğendiler ve de Mısra Türk Müziği Korosu ile birlikte aynı sahnede icra edebilir miyiz dediler. Fertlerini Samsun’da tanımaktan şeref duyduğum Mısra Korosu ile birlikte olmaktan bahtiyar olacağımı ilettim. Aylin Hanım’ın, Başkan Sevgi Hanım ve ekibinin çabaları ile bu konser gerçekleşti. Sanatçılarımız savaş yıllarını hatırlatır giysiler kullandılar. Tabii bu fikir Aylin Hanım’dan bize tevarüs etti. Hakkını, emeğini teslim etmeliyim. Bizim kadrolu arkadaşlarımız da beni kırmadılar, onlar da bu görselliğe inanıp destek oldular ve ortaya bu muhteşem abide çıktı.

 

Bu konserin bir farkı da ilk defa Devlet Korosu ile Musikimize hizmet veren 100 kişilik dev bir kadro ile sahne birlikteliğidir. Bu konsept de Türkiye’de bir ilktir. Burada yaratıcı fikirleri ile bizleri bir araya getiren Şef Aylin Şengün Taşçı hanımefendiye ve mümtaz şahsında Mısra Türk Müziği Topluluğu’nun değerli Yönetim Kuruluna ve bence son derece profesyonel sanatçılarına teşekkürü borç biliyorum. Burada Mısra Türk Müziği Topluluğu’ndan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Sanatın yücelmesi, sevdirilmesi hususunda mihenk taşları olan toplulukların önde gelenlerinden birisi de Mısra Türk Müziği Topluluğu’dur. Bu vesile ile yakınen tanıdığım ekibin kültür seviyesine, arkadaşlık bağlarına, saygı-sevgi ilişkilerine hayran oldum. Bu gibi Sivil Toplum birlikteliklerinin çoğalmasının ülkemizin lehine olacağı kanaatindeyim. Tabi Mısra Türk Müziği Topluluğu’nun bu seviyede olmasında Şef Aylin Şengün Taşçı hanımefendinin payı unutulmaz.

Daha önce Kızım Feyza “o kadar duygulanıyoruz ki insanlar ağlıyor” demesi üzerine Mısra Korosu’nun 26 Şubat 2018 tarihli çalışmasını izledim. Gerçekten bunu yakınen müşahede ettim. Emin olun çalışma, konser ve CD çalışmalarında müteaddid defa icra ettik yine her seferinde aynı duyguları yaşıyoruz. İki ayrı şehirde birbirilerinden ayrı olarak çalıştılar ama profesyonellik, özveri, paylaşım uzakları yakın etti.

Azerbaycan müziği ve müzisyenleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey’in de önemle bahsettiği gibi Azerbaycan halkıyla çok yakın milli bağlarımız var. Duyguda, kıvançta, sanatta ortak yönlerimiz var. Ben akordeonist olmam hasebiyle Azerbaycan müziğini biraz fazla seviyorum. Hele ritm meselesi onlarda bir başka güzel. Amedi-Memedi, Memedi-Amedi şeklindeki darpları hafızalarımıza yer etti. Azerbaycan’dan müziğin hemen her dalında özellikle batı müziğinde çok mühim şefler yetişmiştir.

Yazı ve görseller http://www.turkazmagazine.com sitesinden alınmıştır.
Yazının orjinal linki https://www.turkazmagazine.com/istanbul-ve-samsundan-canakkaleye-agit/